Hol is kezdjem?
Gimnáziumban érettségiztem 2007-ben és utána megpróbáltam bejutni az ÁVF-re, ám ez akkor nem sikerült, így jobb híján elkezdtem dolgozni, majd tavaly ismét beadtam a jelentkezésem ugyanarra a szakra, azonban ezt a próbálkozásomat sem koronázta siker, így nyár végén nagyon el voltam keserdve és teljesen tanácstalan voltam. Csak annyit tudtam, hogy nem akarok a gyorséttermi pult mellől nyugdíjba menni.
Igaz, hogy szerencsés vagyok, mert van állásom, azonban szakképzettség nélkül nem túl nagy jövőre számíthatok, főleg nem biztos megélhetésre. Ezért elkezdtem nézelődni. Már többektől hallottam, hogy OKJ-s képzésre járnak, ami 22 éves kor alatt ingyenes.
Ó, gondoltam ez nekem pont jó lenne, azonban fogalmam sem volt, hogy mik közül lehet választani, milyen szakmákat oktatnak OKJ-s kereteken belül. Na, erre msn-en átküldte egy barátnőm a FEOR számok listáját.
Igen, én is így néztem ennek a szónak a hallatán. :) Ahhoz, hogy megértsük miről is van szó tudni kell, hogy mit is jelent ez a rövidítés: "Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere (FEOR)" .
Tehát gyakorlatilag minden szakmának van egy száma és az összes tanulható szakma össze van gyűjtve egy listán. Ez egy fantasztikus bónusz, nincs más dolgunk, mint egykezdeni böngészni és kiválasztani, azokat a szakmákat, amelyek megnyerik a tetszésünket. Amikor ez megvan akkor már csak a FEOR szám segítségével avgy anélkül megtalálni a megfelelő intézményt, ahol indítanak igényünknek megfelelő tanfolyamot.
Azonban amilyen egyszerű használni a google-t, olyan nehéz tudni, hogy melyik oktatással foglalkozó céget válasszuk. Nos, ezzel én is bajban volt, de van néhány egyszerű trükk, hogy milyen szempontok alapján érdemes értékelni egy adott, ismeretlen tanfolyamot indító helyet. A következő bejegyzésemben erről lesz szó.
A FEOR lista letölthető itt.